شعبده باز شوید
طناب هندی از کجا آمد ؟

1749 بازدید _ 1391/12/3

اجرای طناب هندی یا همان Indian Rope Magic Trick در اصل یک اجرای شعبده هندی است که اولین بار در هند در قرن نوزدهم میلادی اجرا شد. بسیاری از افراد هم این شعبده را " بزرگترین شعبده ی ایلوژن " تعریف می کنند که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این شعبده مشهور است به یک شعبده باز ، یک طناب بلند و یک یا چند همکار مرد.

این شعبده در اصل برای جعل افسانه Hoax توسط شعبده بازان غربی در نظر گرفته شده بود که اولین بار در سال 1890 توسط John Elbert Wilkie به اجرا در آمد و برای همین از آن به بعد این شعبده به انحصار Wilkie در آمد و این شعبده به نام او شناخته شده بود.

اجرای این شعبده به صورتی بوده که در ساده ترین نسخه اش شعبده باز یک طناب را به هوا پرتاب کرده و در هوا خشکش می زند و بدون هیچگونه کمکی به صورت سیخ و صاف ایستاده و همکار مرد از آن طناب بالا رفته و سپس پایین می آید.

عکس زیر پوستر تبلیغاتی اجرای این شعبده توسط Howard Thurston هست که یک شعبده باز آمریکایی در قرن 19 بوده است.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.


در نسخه های حرفه ای تر همکار شعبده باز یا خود شعبده باز وقتی به بالای طناب می رفتند ؛ ناگهان ناپدید می شدند و سپس بر روی زمین ظاهر می شدند.

و در نسخه کلاسیک آن طناب مانند مار خودش کم کم بلند شده و روی به آسمان می رود و از نگاه ها ناپدید میشود ( بسیار بالا می رود ) ؛ همکار شعبده باز از طناب بالا و بالا تر می رود و او هم از نگاه ها ناپدید می شود. آن موقع است که شعبده باز وی را صدا می زند و پاسخی دریافت نمی کند. شعبده باز کم کم نگران می شود. شعبده باز با خودش یک چاقو یا شمشیر بر می دارد تا مسلح باشد و سپس خودش هم به بالای طناب می رود. بالا و بالاتر که او هم از نگاه ها ناپدید می شود.

صدای جر و بحث ( دعوا ) شعبده باز و همکارش از بالا شنیده می شود. ناگهان در کمال تعجب اعضای بدن همکار از بالا به زمین پرتاب می شوند. پا ، دست ، صورت ؛ دونه دونه به پایین پرتاب می شوند. گویا شعبده باز از دست همکارش بسیار عصبانی است. وقتی که تمام اعضای بدن همکار شعبده باز به پایین انداخته می شوند خود شعبده باز از طناب پایین آمده و تمام اعضای بدن را در یک سبد گذاشته یا اعضای بدن را یک جای صحنه گذاشته و آن ها را با پتو می پوشاند. سپس به طور عجیبی همکار شعبده باز سالم خواهد شد و ظاهر خواهد شد !

زمان بسیار طولانی درباره راز و فوت و فن این شعبده شک و تردید وجود داشت. تا حدی این شعبده شک و تردید به همراه داشت که The Magic Circle که یک سالن و یک انجمن شعبده بازی در آن موقع بود متقاعد شد فوت و فنی وجود ندارد ! ( افسانه است ). این شرکت حتی صد Guinea هم به عنوان جایزه اجرا کننده ( کسی که بتوانه این کار را اجرا کند ) گذاشت ( Guinea واحد پولی ( سکه ) در قدیم در انگلستان بوده است ).

فردی به نام Karachi که البته نامش Kirachi هم نوشته می شود با نام واقعی Arthur Claud Darby یک شعبده باز انگلیسی بود که ادعا کرد که می تواند این شعبده را با پسرش به نام Kyder اجرا کند. ( در 7 January سال 1935 )
او بالاخره به اجرای این شعبده پرداخت و پسرش به بالای طناب رفت ولی غیب نشد. برای همین هم جایزه ای به Karachi داده نشد.

برای دیدن تصویر اصلی در صفحه جدید کلیک کنید.


بعد از مدتی در همان سال 1935 دوباره Karachi انجمن را دعوت کرد به مبارزه. گفت اگر من بتوانم این کار را انجام دهم به جای 100 سکه ؛ 200 سکه خواهم گرفت به شرطی که فردی بی طرف درباره درستی و رضایت بخشی اجرا من قضاوت کند.
او می گفت که اجرا طوری خواهد بود که من در یک فضای باز با طناب کاملا تست شده و ساخت شرکت معروف ( عادی ) در حالت نشسته طناب را بلند کرده و پسرم از آن بالا رفته و به مدت 30 ثانیه بالای آن خواهد ماند و سپس ناپدید خواهد شد.

البته این خواسته توسط انجمن رد شد و در نهایت در سال 1996 مجله Nature مقاله ای به نام " رازگشایی شعبده طناب هندی " منتشر کرد که توسط Richard Wiseman و Peter Lamont نوشته شده بودند. وینسمن این مقاله را طی صحبت کردن با حداقل 50 نفر که از نزدیک در قرن 19 و 20 این اجرا را از نزدیک دیده بودند نوشت که راز بسیاری از نسخه های این شعبده را برملا می کرد.
راز کار در آن بوده که این شعبده در شب انجام می شده و بین دو درخت. یک سیم باریک وجود داشته بین دو درخت که وقتی طناب به بالا پرتاب می شده توسط این سیم بلند می شده و همکار شعبده باز از آن بالا می رفته است.

بعد ها کتاب ها و مقالات کامل تری راجع به روش غیب شدن همکار شعبده باز و ... منتشر شد و هر کدام روشی برای انجام این کار می نوشتند که در نهایت Penn و Teller بودند که کاملترین اطلاعات را منتشر کردند و این کار از مهمترین خدمات Penn و Teller به جامعه شعبده بازی به حساب می آورند.

------
منبع : سایت شعبده باز
ترجمه : فرزاد شهاب ( Batt-Boy )برچسب ها: طناب هندی از کجا آمد ؟ , فرزاد , طناب هندی , شعبده طناب , طناب هندی از کجا آمد ؟
شعبده بازی
تبليغاتX